Sürdürülebilirlikte Su Tesisatı

Sürdürülebilirlikte Su Tesisatı

2022-09-14
Bir konut veya ticari bina planlarken sıhhi tesisat çok önemli bir rol oynar. Sıhhi tesisat işleri, su sisteminin iyi çalışması için bir binaya boru hatları, drenaj boruları, vanalar, vana tertibatları ve diğer cihazların montajı ile ilgilidir

sutesisatıTesisat sistemleri suyu; halk için sağlıklı ve hijyenik olarak erişilebilir kılar. Sıhhi tesisat; genellikle hafife aldığımız bir şey olan temiz, kullanışlı suyun keyfini çıkarmamızı sağlar.

Yenilikçi sıhhi tesisat ürünleri, tuvaletler, duş başlıkları, musluklar ve diğer sıhhi tesisat armatürleri tarafından kullanılan su miktarını önemli ölçüde azaltmıştır. Sıhhi tesisat verimliliğini artırmak, su sürdürülebilirliğinin gerekli bir bileşenidir. Yüksek verimli bir sıhhi tesisat sistemi, ticari binaların daha da fazla tasarruf etmesine yardımcı olabilir.

Kuraklıktan etkilenen bölgelerde modern sıhhi tesisat ürünleri suyun daha verimli kullanılmasına yardımcı olur.

Küresel olarak, milyonlarca insan bir yaşam ve iş için sıhhi tesisat endüstrisine güveniyor.Uygun Tesisat sistemi, tam teşekküllü su sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yardımcı olabilir.
Boruların sızıntısının önlenmesi bile suyun sürdürülebilirliği için önemlidir.

Su verimliliği sıhhi tesisatın artan kullanımı aslında su sürdürülebilirliğinin çözümünde önemli ancak çoğu zaman gözden kaçan bir parçasıdır.

Peki Sıhhi Tesisat Nedir?

Su sisteminin iyi çalışması için bir binaya boru hatları, drenaj boruları, vanalar, vana tertibatları ve diğer cihazların montajı ile ilgilidir. Sıhhi tesisat işçileri, belediye su kaynaklarından kanalizasyona, ticari ve konut binalarına kadar çeşitli ortamlarda su sistemleri kurar ve bakımını yapar.

Günümüzde Sıhhi Tesisat Sistemleri

İçilebilir su hayatta kalmak için gereklidir. Sıhhi tesisat sistemlerinin yapımında kullanılan modern teknoloji ile birlikte yeni mimari tasarım çözümleri, bize şimdiden israfsız bir yaşam için kapı açmakta. Ancak bunu sağlarkende klasik yapılan çalışmaların ötesinde bizlerde araştırmalar yapmalı binalarımıza uygun sıhhi tesisat projeleri çizdirmeli ve uygulamada bu çizimlere uyulduğuna emin olmalıyız. Hali hazırdaki yöntemler hepimizin bildiği gibi hızlı ve zahmetsiz olduğu için ilk tercih edilen yöntemlerdir.

Modern ve verimli bir sistemle içme suyu israfının önlenmesi adına "pressfittings" denilen yani preslenip boruların bu pres yerlerine uydurulduğuna emin olma yönteminin İngilizce karşılığıdır aslında. Bu yöntem içme suyu sistemleri inşa etmek için modern bir çözümdür. Presfitting sistemiyle, mükemmel olmayan kurulumdan kaynaklanan herhangi bir sızıntıyı hemen tespit edebilir.

Renkli film ile "Bağlantı Kolları" ve özel "Sızdırmaz" kısımların dışında kalan preslenmemiş bağlantı parçalarının anında tanımlanmasını sağlar. Bu iki teknoloji ile devre kaçaklarından kaynaklanan herhangi bir su kaybı en baştan sınırlandırılabilir. Böylelikle ilerleyen zamanda olası su sızma probleminin önüne geçilmiş olunur.

Yine bunun yanı sıra modern olarak üretilmiş bazı armatürler evdeki kullanımı basit çözümlerle oldukça iyi noktalara taşımaktadır. Örneğin basit bir başlık sayesinde suyun daha tazikli akmasını sağlayarak aslında musluktan daha az suyla daha verimli bir kullanım oluşturmayı başarmışlardır. Fotoselli sistemlerle sadece ihtiyaç anında su kullanımına olanak sağlayan sistemler, duşu belli bir süre boyunca açık tutan zaman ayarlayıcı sistemler ve klozetteki suyun en verimli şekilde kullanımına olanak sağlayan ürünlerde piyasada bulunmaktadır.