Bir Pasif Ev Hikayesi

Pasif Ev

Passive House / PassivHaus

Kendi evimizi yapmak için yola çıktık ancak proje zaman içinde farklı bir boyut kazandı.

Araştırdığımızda enerji ve kaynak tüketiminin çoğu binalarda oluyor. İnsanlarda günlük yaşamının %90 binaların içinde geçiyor.

Sürdürülebilir bir dünya için bireysel olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Çünkü doğayı ve minik mavi gezegenimizi seviyoruz. ( Gidecek bir yerimizde yok işin aslı ..! )

 

Okka House

Yazılım sektöründe olduğumuz için uzaktan çalışmayı başarabiliyoruz. Bu yüzden evde geçirdiğimiz zaman çok  fazla. Ev yapacak isek bu konularda daha özenli olalım istedik. Hem ekolojik, hem ekonomik bir yatırım olur diye düşündük.

Konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapınca bu konularda Yeşil Bina ve Net Sıfır Enerji Bina kavramları ile karşılaştık. Bizde bu standartları kullanmak istiyoruz.

Türkiyede ki inşaat sektörünün biraz araştırınca bu konuda çok bilgi olmadığını gördük. Standartları araştırıp öğrensekte bu standartlarda tasarım yapmak çok zor, hadi tasarımı yaptınız diyelim onu imal etmek çok zor. Hem malzeme hem de nitelikli usta bulma konusunda sıkıntı var. 

Bizim için ev bir amaç değil, hayatımız değiştirmek için bir araç. Yani yaşam alanı ve hayat tarzını değiştirmek istediğimz için ve bu isteğin merkezinde doğa olduğu için evin tasarımı, inşaatı ve işletmesi daha da önem kazandı. Bir şekilde doğa dostu ev yapmak için bir çok bilgi bulmayı ve bu bilgiye dayalı inşaatı yapmaya karar verdik.

Süreçteki tüm deneyimi başkaları aktarmak ve başkalarını bunlardan faydalanması istiyoruz. Bizimle benzer hedefleri olan kişiler için hem itici gün oluşturacaki, hemde denenmiş bir yol haritası olacak.

Süreçte edindiğimiz bilgileri, yaşadıklarımızı ve daha fazlasını paylaşmak istiyoruz. Bilgi paylaştıkça çoğalıyor, derinleşiyor...

O zaman Okka House Projesi başlasın :)