REcycling - DOWNcycling - UPcycling

REcycling - DOWNcycling - UPcycling

2022-12-12
Recycling - Downcycling - Upcyclig

REcycling - Geri Dönüşüm

geridonusebilenurunlerBasit bir deyişle geri dönüşüm, atıkları yeniden kullanılabilir bir malzemeye dönüştürdüğünüz zamandır. Geri dönüşüm, bir malzemeyi başlangıçta olduğu gibi kabaca aynı değere sahip bir şeye dönüştürür.

Geri dönüşüm süreci, malzemeden yeni bir şey üretmek için bir ürünü oluşturan malzemelere indirir. Geri dönüşüm, tanım gereği, bir malzemeyi aynı yaşam döngüsüne geri koyar.  Aslında, çoğu malzemenin büyük geri dönüşüm değeri vardır. Tüm atıkların% 75'ine kadarının geri dönüştürülebileceği veya yeniden kullanılabileceği tahmin edilmektedir. Doğru yapılırsa sürecin ne kadar etkili olabileceğinin bir rakamıdır. Çevremizde gördüğümüz hemen hemen her şey geri dönüştürülebilir, ancak farklı malzemeler geri dönüştürüldüklerinde farklı teknikler gerektirir.

Metaller, alüminyum ve cam birçok kez geri dönüştürülebildikleri için iyi geri dönüştürülen malzemelerdir, ancak elde edilen malzeme yine de eşit kalitede olacaktır.

UPcycling - İleri Dönüşüm

ileridonusumYeni bir şey oluşturmak için atıkları yok etmeden yeniden kullanmaktır. Bu yöntem, atık ürünleri aldığı, parçaladığı ve ardından yeni bir şeye dönüştürdüğü için geri dönüşümden enerji açısından daha verimlidir.

Upcycling ilk olarak 1990'larda gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıktı. Katma değeri olan yeni bir ürün haline getirmek için genellikle kullanım ömrü sona eren malzemelerin kullanılması anlamına gelir. Artık kullanılmayan veya artık kullanılamayan bir ürünü yeniden kullanabilir ve kullanışlı bir ürüne dönüştürebilirsiniz.

Bu tür geri dönüşüm, bir çöp sahasındaki atık miktarını azalttığı için çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. İleri dönüşümün amacı, mevcut olanları kullanarak potansiyel olarak faydalı malzemelerin israfını önlemektir.

DOWNcycling - Aşağı Dönüşüm

Malzemenin kalitesini kaybedene kadar tekrar tekrar geri dönüştürülmesi anlamına gelir.asagıdonusum Genel olarak konuşursak, geri dönüşüm, bir materyali orijinalinden daha az değerli bir şeye dönüştürür. Bu noktada malzeme kullanılamaz hale gelecektir. Örneğin, bir kitaptaki kağıt geri dönüştürülmüş kağıda dönüştürülebilir.

Çevresel ve ekonomik avantajları vardır. İşlemin yaygın bir örneği, plastik şişelerin halı veya yün elyaflara dönüştürülmesini ve daha sonra yün ve halı malzemelerinin plastik kereste ürünlerine dönüştürülmesini içerir.

Bazı geri dönüşüm biçimlerinin malzemenin değerini diğerlerinden daha fazla korumasına rağmen, günün sonunda tüm bu türler malzemenin ömrünü şu veya bu şekilde uzatmaya yardımcı olur.

3R olarak bilinen yaygın kullanımın Türkçesi: Azaltın, Yeniden Kullanın ve Geri Dönüştürün. Geri dönüşüm önemli olsa da, atıkları azaltmanın en etkili yolu ilk etapta onu yaratmamaktır.

Azaltmanın ve yeniden kullanmanın yollarından bazıları, daha az ambalaj kullanan ürünler aramayı veya tek kullanımlık ürünler yerine yeniden kullanılabilir ürünler satın almayı içerir.

Bizde içinde bulunduğumuz tüm süreçlerde atık üretmememeye zorunlu ürettiğimiz ürünleri de dönüşümünün önemi üzerinde daima duruyoruz. İnşaat sürecinde dönüşebilir tüm ürünleri dönüşüme ilettik. Sürecin ortasında olmamıza rağmen 3 kez dönüşüme ürün gönderdik. Aşağıda sizlerle birkaç fotoğraf paylaşıyoruz.

geridonusum


geridonusebilir