menu
Pencere Pozisyonunun Önemi

Pencere Pozisyonunun Önemi

2023-02-12
Evinizdeki pencerelerin konumlandırılması, enerji verimliliği ve doğal ışığın içeri girmesi açısından da büyük bir fark yaratabilir. Doğru pencere yerleşimi, evinizde daha parlak, temiz ve sağlıklı bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir.

Evinizdeki pencerelerin konumlandırılması, enerji verimliliği ve doğal ışığın içeri girmesi açısından da büyük bir fark yaratabilir. Doğru pencere yerleşimi, evinizde daha parlak, temiz ve sağlıklı bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir.

İklim değişikliğinin daha iyi hissedilmeye başlandığı şu dönemlerde; Ne yazık ki, pencereleriniz yaz aylarında istenmeyen ısı kazanımının yanı sıra kışın ısı kaybının da ana kaynağıdır.

Pencere ve ev tasarımı, güneşi bir ev ısıtma kaynağı olarak kullanmaktan çok farklı olabilir. Ancak sıcak ve nemli yazlarında, istenmeyen yaz güneşini dışarıda tutmak için tasarım ve yönlendirme kullanmak çok önemlidir. Doğuya ve batıya bakan pencereler evin içine aşırı ısı kazancı getirirken, kuzeye ve güneye bakan pencereler güneş ısısı kazancını minimumda tutmaya yardımcı olabilir.

Pencere ayrıca bir evin serin esintilere maruz kalmasını en üst düzeye çıkarmayı hedeflemelidir. Bu, çapraz havalandırma yoluyla evin sıcaklığının düşük tutulmasına yardımcı olabilir.

Termal Köprü için Pencere Yerleşimi

figure_1_window_installation

Üstteki görselde görüldüğü gibi pencere yerleşimi termal köprü bakımından fark görebilirsiniz.

İlk görselde görüldüğü üzere pencerenin yalıtımın en dışına takılması, yalıtımın üzerine düşen işi yapmadan ısı iletimini pencereye aktardığı için U değeri düşük olsada ortadaki montaj detayına göre daha kötü. 

Üçüncü görseldeki gibi pencerenin en iç yüzeye takılması duvar yüzeylerin açıkta kalmasından dolayı ısı köprüsünün en fazla oluştuğu örnek dolayısıyla U değerinin en yüksek olduğu montaj pozisyonu bu. Türkiyede genellikle duvarın ortasına montaj yaparak ilerlendiğini görüyoruz aslında bu yöntemde de ısı köprüsü oluşmaya devam ettiği için üçüncü görseldeki gibi en verimsiz montajı yapmış oluyoruz. 

İdeal olan pozisyon yalıtım katmanının işini yaptığı ve duvar yüzeylerinin tamamını kapladığı ve ısı köprüsünü engellediği noktaya pencerenin montajının yapılması. Yani pencere yalıtım katmanının içinde kalıp duvar yüzeye sıfır olabilirse en verimli montaj uygulanmış oluyor. 

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan çelik kör kasa, tek parça mermer denizlik detayı ısı köprüsü oluşturduğu için kayıpların yaşanmasına sebep oluyor. Standart evlerde bile pencere duvar yüzeyinin en uç noktasına (yalıtım yüzeyine en yakın taraf) takılması ve denizlik detayının 2 parça şeklinde uygulanmasıyla daha az ısı köprüsünün oluştuğu bir montaj yapılabilir. 

pencereyerlesimidetayi   Örnek vermek gerekirse 20 cm'lik yalıtım kaplaması olan bir duvar düşünelim. Duvar kalınlığının da 20 cm olduğunu ve pencere profilinin de 7 cm olduğunu varsayalım. Buradaki en ideal montaj pencerenin 20cm yalıtım yüzeyinin içinde kalması böylece 20 cm duvar da hiç ısı köprüsü oluşmamış ve pencerenin yalıtımla birlikte korunması maksimum seviyeye çıkmış olur.
     
pencereyerlesimidetayi-2   Standart bir yalıtıma sahip binalarda örneği yenilersek ortalama 5 cm yalıtım kaplaması olan bir duvar düşünelim. Duvar kalınlığının 20 cm olduğunu ve pencere profilinin de 7 cm olduğunu varsayalım. Buradaki en ideal montaj 20cm'lik duvarın en ucuna yapılmasıdır. 

 

Enerji Verimliliği için Pencere Yerleşimi

Örneğin; 'Avustralya Bina Yönetmeliği' hükümleri uyarınca, tüm Avustralya eyaletlerinde enerji verimli tasarım gereklilikleri zorunlu hale gelmiştir. Bu yönetmelik, bir binanın enerji performansının minimum seviyesini belirler. Ve pencereler bunun büyük bir bölümünü oluşturur. Üçlü cam ve çift cam gibi çeşitli pencere yalıtımı yöntemleri güneş ısısı kazanımına yardımcı olabilir. 

Pencere yerleşimi ve boyutu da enerji verimliliği seviyelerinde büyük bir fark yaratır.

Doğal Işık için Pencere Yerleşimi

Doğal ışığın birçok faydası vardır. Bunlardan en önemlisi, vücudun sirkadiyen ritimleri için bir uyarı kaynağı olarak - doğal 'vücut saatimiz'. Bu bize ne zaman uyanacağımızı ve ne zaman uyuyacağımızı söylememize yardımcı olur. Pencere; dış dünya ile ağaçlar, dağlar ve geniş manzaralar gibi doğal öğelerini yakalamanıza ve bunları evinize taşımanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, artan konfor ve üretkenliğin faydaları ile aydınlatma ve enerji faturalarınızda büyük tasarruflar sağlanır .

Evinize daha fazla doğal ışık katmanın en kolay ve ucuz yolu pencerelerden geçer ancak bu aynı zamanda artan güneş ısıtmasıyla birlikte gelir.

Maksimum fayda için pencerelerinizi doğru şekilde yönlendirdiğinizden ve yalıttığınızdan da  emin olmak zorundasınız.

PassivHausDestekleyenler