Pasif Evde Isı Yalıtımı

Pasif Evde Isı Yalıtımı

2022-11-08
Bir binanın kabuğundan bahsederken, iç mekanı dıştan ayıran tüm unsurları göz önünde bulundururuz.

Bir binanın kabuğundan bahsederken, iç mekanı dıştan ayıran tüm unsurları göz önünde bulundururuz.

pasifevdeyalitimIsı kayıplarını en aza indirmenin ilk kuralı, ısı köprülerinden mümkün olduğunca kaçınmaktır. Bunu yapmak için, yalıtım katmanının sürekli olması gerekir. Ayrıca, her bir yapı elemanının ısı transfer katsayısı U'nun dikkate alınması önemlidir. Yüksek R değerleri elde etmek için 'süper yalıtım' kullanılarak kalın duvarlar inşa edilir. Yüksek dereceli yalıtım, evin tüm yıl boyunca iyi yalıtılmasını sağlar.

Pasif ev standart gerekliliklerini karşılamak için her eleman için bir maksimum U değeri tanımlanmıştır. Açıkçası, değerler iklim tipine bağlı olacaktır. Yandaki şekil, örneğin Almanya gibi bir Orta Avrupa iklimi için önerilen değerleri göstermektedir. Ortalama olarak Türkiye'nin orta ılıman kısımlarında da bu değerlerden söz etmek mümkün.

Pasif evlerde ısı yalıtımını sağlamanın ilk önemli durumu ürünü kaç cm kullanmanız gerektiği. Burada da yönlendirici olan durumda ürünlerin U değerleri. U değeri en düşük olan ürünleri tercih etmeniz yalıtımınızın kalınlığının ince ya da daha kalın olmasını etkiliyor. Burada ne kadar kalın bir ürün olursa da uygulamada o kadar zorlaşıyor açıkçası. XPS için 0,035 - 0,038 W/mK, EPS içinde 0,030 - 0,032 W/mK aralığındaki ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Pasif evlerde ısı yalıtımı uygulama esnasında kendini gösteriyor ilk olarak. En büyük etmenlerden biri uygulamanın sorunsuz olarak yapılmış olmasıdır. Uygulama esnasında zorluk çekmek ve uygulamanın sağlıklı ilerlemesini istiyorsanız tek parça ürün kullanımı oldukça önemli. Örneğin zeminde 16 cm XPS kulanıcaksanız bu 2 parça halinde 8-8 cm değilde tek parça halinde olması çok daha önemli. Hem sağlıklı montaj hem de uzun ömürlülük sağlayacaktır.