menu
Pasif Ev Tasarımına Genel Bakış

Pasif Ev Tasarımına Genel Bakış

2022-01-15
Pasif Ev Tasarımına Genel Bakış

GÜNEŞ YÖNLENDİRME

Pasif Ev tasarımcıları, bir binanın enerji performansını modellemek için ayrıntılı yıllık hava durumu verilerini kullanır. Binanın şekli, hem biçim hem de işlevin bir dengesidir. Dıştan ısı kaybını en aza indirmek, verimli bir tasarımla sonuçlanan en önemli tasarım hedefidir. Pencere boyutları ve yönü, yıl boyunca enerji dengesi için optimize edilmiştir. İyi dengelenmiş pasif güneş enerjisi tasarımı, iç mekanda mükemmel gün ışığı sağlar. Güneş ışığı, Pasif Evlerde mükemmel bir ısı kaynağıdır. Güneşten gelen ısı, geleneksel bir evde olduğu gibi dışarıya salınmak yerine HRV tarafından evde tutulur.

YÜKSEK İZOLASYON

Pasif Ev binaları süper yalıtımlıdır. Günümüzün standart konstrüksiyonundan iki ila üç kat daha kalın duvarlarla. Bu, sürekli ısıtma veya soğutma ayarlarına ihtiyaç duymadan sabit ve öngörülebilir bir iç ortam sıcaklığı oluşturur. Çünkü sabit bir sıcaklık, dalgalı bir sıcaklıktan çok daha rahattır. Ve bir Pasif Ev ile standart bir evdeki gibi hava akımı ve soğuk / sıcak noktalara sahip değilsiniz.

Duvarlar, uzun ömürlü ve olağanüstü sağlıklı bir bina ile sonuçlanan uygun nem yönetimine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Pasif Ev Standartlarına göre inşa edilen evler ayrıca küf ve küf oluşumunu sebep olan durumları geleneksel evlere göre çok daha iyi uzaklaştırır.

YÜKSEK PERFORMANSLI PENCERE VE KAPILAR

Pencereler ve kapılar, bir binanın termal savunma sistemindeki zayıf halkalardır. Hepimiz ortalama bir evde soğuk hava akımı ile ilgili olabiliriz. Çoğu insanın anlamadığı şey, havanın dış kısımdaki bir çatlaktan her iki yönde de hareket etmesidir. Kışın sadece soğuk havayı almakla kalmaz, aynı zamanda sıcak hava da dışarı sızar. Yazın ise tam tersi olur. Klimanız dışarıyı soğuturken sıcak hava içeri girer. Bu durumların her ikisi de çok maliyetli ve verimsizdir.

Pasif Ev tasarımı, yüksek performanslı pencerelerin ve dış kapıların kurulumuna büyük önem vermektedir. Çeşitli iklim bölgelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için pencerelerin yalıtım, hava sızdırmazlığı ve güneş ısısı kazanım değerleri ile ilgili katı standartları karşılaması gerekir. Dış camlar genellikle Pasif Evlerde üçlü camdır. Bu, standart bir evde kullanılan çift veya tek calara göre büyük bir yükselmedir.

HAVA GEÇİRMEZ PANO

Passive House yani Pasif Ev, binayı neredeyse hava geçirmez bir zarf için tasarlamaya, inşa etmeye ve test etmeye büyük özen gösterir. Blower door testi , neredeyse sızdırmaz bir muhafaza yoluyla yüksek bina performansının sağlanmasında zorunlu bir tekniktir. Duvarlar, neredeyse hava geçirmez olacak şekilde dikkatlice tasarlanmıştır. Bu, minimum çabayla evin içinde sabit bir sıcaklığın korunmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

ISI GERİ KAZANIM HRV İLE HAVALANDIRMA

HRV olarak da adlandırılan ısı geri kazanımlı vantilatör, eski, bayat, iç mekan havasını dışarı pompalarken sürekli olarak filtrelenmiş, taze, dış ortam havası sağlar. HRV'nin içinde, çıkan kirli havanın ısısı, filtrelenirken gelen temiz havaya aktarılır. Bu süreç, sürekli konfor ve iç mekan hava kalitesinde büyük bir yükseltme sağlar.
pasievtasarimi
Resim: Görselde pasif evi görmeniz mümkün. Enerji etkinliği net olarak görülmekte.

Pasif Ev özetle minimum toplam enerji tüketimi ile maksimum konfor sağlamak için katı kriterlere göre tasarlanmış ve inşa edilmiş bir binadır. Bina dokusu, ısı kaybı mutlak minimuma indirilirken, iç ısı kazanımları maksimuma çıkacak şekilde detaylandırılmıştır.

PassivHausDestekleyenler