menu
Pasif Ev Nedir? Standartları Nelerdir?

Pasif Ev Nedir? Standartları Nelerdir?

2022-01-13
Pasif Ev Nedir? Standartları Nelerdir?

Pasif Ev Nedir?

Pasif Ev” günümüzde karşımıza çıkan enerji verimli bina standartıdır. Pasif Ev standardını karşılayan binalar, ısıtma ve soğutma için geleneksel evlere göre %90 daha az enerji harcarken çok daha konforlu ve sağlıklıdır.

Pasif Ev, konforlu bir iç ortam elde etmek için güneşi ve ortam ısısını kullanan, neredeyse hava geçirmez, süper yalıtımlı bir bina kabuğu oluşturarak enerji tasarrufu sağlar. Sürekli temiz hava beslemesi sağlamak için ısı geri kazanımlı vantilatör veya HRV denilen bir havalandırma sistemi kullanılır. HRV tarafından toplanan ısı, kışın sizi sıcak tutmak için eve geri pompalanır veya yazın dışarı pompalanarak sizi serin tutar.

Pasif Ev Standartları üç büyük fayda sağlar.

  1. Artan Kişisel Sağlık ve Konfor
  2. Enerji verimliliği
  3. Uzun Vadeli Katma Değer

Yıl boyunca ısıtma ve soğutma maliyetlerinden ne kadar tasarruf edebilirsiniz? Muhtemelen biraz.

Enerji Bakanlığı, ortalama hane halkının enerji faturalarının neredeyse yarısının ısı ve klimanın oluşturduğunu tahmin ediliyor. Bu nedenle Pasif Ev Standartlarına göre inşa edilen evler çok değerlidir. Enerji faturalarınızı her ay için %90'a varan oranda azalttığınızı hayal edin. Hem de artan hava kalitesi ve konforu ile birlikte.

Pasif Evler, tüm yıl boyunca alanları havalandırmak ve rahat tutmak için yalıtım, hava geçirmez bina zarfları ve pasif ısıtma ve soğutma tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanır. Çoğu durumda, pasif ev sahipleri kesinlikle hiçbir yedek ısıtma veya soğutma sistemine ihtiyaç duymazlar. Uluslararası Pasif Ev Birliği'nin konut tasarımına yönelik katı standartları sayesinde bunları sağlamak hayallerin ötesine geçiyor.


pasifevmodeli

Resim : Pasif ev bağlantıları ve yalıtım donatısı 

PassivHausDestekleyenler