Orman Çiftliği - Nefes Alan Sürdürülebilir Tarım

Orman Çiftliği - Nefes Alan Sürdürülebilir Tarım

2022-10-12
Mark Shepard, Dünya çapında tarımsal ormancılık ve permakültür dersleri veren biri. Aynı zamanda "Restorasyon Tarımı" kitabını da yazmıştır. Birçok kişi tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en iddialı sürdürülebilir tarım projelerinden biri olarak

mark-shepardMark Shepard, Dünya çapında tarımsal ormancılık ve permakültür dersleri veren biri. Aynı zamanda "Restorasyon Tarımı" kitabını da yazmıştır. Birçok kişi tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en iddialı sürdürülebilir tarım projelerinden biri olarak kabul edilen 106 dönümlük çok yıllık tarımsal savan olan New Forest Farm'ı yönetiyor.

Mark ve eşi Jen, 1994 yılında New Forest Farm'ı kurdu. Artık Kuzey Amerika'daki en gelişmiş ve üretken uzun ömürlü çiftliklerden biri – ağaçlar, çalılar, asmalar, bostanlar, çok yıllık bitkiler ve mantarlar, gıda üretmek için birlikte ekiliyor (insanlar ve hayvanlar) yakıt, ilaçlar ve tüm ortak güzelliği ile birlikte.

Çiftlik, tipik bir sıra mahsul tahıl çiftliğinden, ekolojik modeller olarak doğu ormanlıklarının ardışık çalılıklarını, meşe savanasından, çok yıllık bir tarım ekosistemine katkı sağlayan planlı bir dönüşümdür. Çiftlik tamamen güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışıyor ve çiftlik ekipmanları yerel olarak üretilen biyoyakıtlarla çalıştırılıyor.

Son 15 yılda Mark, 106 dönümlük çiftliğine tahmini 250.000 ağaç dikti. Tarımsal ormancılık sistemlerini tüm teknikleri ile bu çiftlikte kullanmaktalar.

Başlıca mahsulleri kestane, fındık ve elmadır. Kiraz ağaçları, kuşkonmaz ve kış kabağı ile birlikte ceviz, badem, çam fıstığı ve armut da yetiştiriyor. New Forest Farm'daki restore edilmiş savanlarda sığırlar, domuzlar, kuzular, hindiler ve tavuklar da dolaşmaktadır. Son olarak çiftliğinde turlar, uygulamalı atölye çalışmaları ve permakültür tasarım kursları sunmaktalar.

Diğer işletmesi Forest AG, çok çeşitli çok yıllık fidanlık stokunun yanı sıra ağaç dikme ve fındık işleme hizmetleri sunmaktadır. Fidanlık, daha büyük ölçekli Restorasyon Tarımı, Silvopasture, Tarımsal Ormancılık ve Permakültür yetiştiricilerini hedefleyen çıplak köklü hareketsiz fidanlık, gıda üretimi ve odunsu mahsul bitkileri bulunmaktadır.

Danışmanlık ve tasarım hizmetleri; Mark ve diğer tasarımcıların, Yeni Orman Çiftliği modeline dayalı olarak tüm sistemler, tarımsal ormancılık uygulamaları ve permakültür tasarımına vurgu yapan ekolojik arazi kullanım planlamasında uzmanlaştığı ayrı bir iş olan Restorasyon Tarım Geliştirme'nin bir parçasıdır.

tarimkullanimi
Mark Shepard çiftliği uygulama alanı planlaması

Orman Çiftliklerinde Ne Önemlidir?

• Tarımsal ormancılık sistemlerinin kullanılması, yüksek miktarda çok yıllık mahsulün yanı sıra yıllık ve hayvanların aynı anda sistemde olmasını sağlar.
• Her tür ürün veya hayvan farklı işletmelerdir. Yani elmalar bir işletme tarafından hasat edilir ve elma sirkesi işletmesine satılır. Döngü devam eder.
• Sadece büyümeye odaklanmak çok dar bir ekonomik odaktır. Çok çeşitli bir yaklaşım ön planda tutulmalıdır.
• Gerçek değer sadece bir çiftliğin karlılığı ile ilgili değildir, aynı zamanda resmin tamamına bakılmalıdır.