menu
Neden Pasif Ev?

Neden Pasif Ev?

2021-12-01
Neden Pasif Ev?

Pasif Ev, bugün piyasadaki en enerji verimli bina standardıdır. Leed'den daha iyi olduğunu söyleyebliriz aslında sahip olduğumuz diğer tüm standartlardan daha iyi. Hepsinden önemlisi de, doğrulanmış bir standarttır.

Çünkü sertifikalı bir Pasif Ev olabilmek için, bitmiş binanın tasarım hedeflerini gerçekten karşıladığından emin olmak için test edilmesi gerekiyor. Başka hiçbir enerji standardı bunun yapılmasını gerektirmez. Test birden fazla kere yapılarak bir onay süreci oluşturuluyor. Almanya'daki PassivHaus Enstitüsü tarafından son yirmi yılda geliştirildi. Sürdürülebilir, enerji verimli inşaat için dünyadaki en yüksek kriter haline gelmiş durumda.

Bir Pasif Ev üreticisi olarak, bir ev tasarlayıp inşa edebilir veya mevcut olanı Pasif Ev standartlarına uyarlayabilir ve PHI'lar veya diğer benzer derecelendirme kuruluşu aracılığıyla bir sertifika alabilirsiniz.

Pasif Ev inşaatı, ısıtma ve soğutma enerjisi kullanımını azaltırken, üstün iç hava kalitesi ve termal konfora sahip binalar üretir.

Pasif Ev binaları süper yalıtımlıdır ve neredeyse hava geçirmezdir, ısıtma ve soğutma için minimum enerji gerektirir. Tüm bunlardan dolayı, tipik bir Pasif Ev, standart bir eve göre %90 daha az ısıtma ve soğutma enerjisi tüketir ve %70 daha az toplam enerji tüketimine sahiptir.

Pasif Ev standardı, tek ve çok aileli evler, ticari veya konut binaları, oteller, okullar ve restoranlar dahil olmak üzere herhangi bir bina türüne uygulanabilir.

Tamamlanmış ve sertifika almış bir pasif ev örneği;

pasifev1

pasifev2

pasifev3

pasifev4

PassivHausDestekleyenler