menu
Isı Köprüsüz İnşaat

Isı Köprüsüz İnşaat

2021-12-24
Isı Köprüsüz İnşaat

Isı köprüsü, kötü yalıtılmış bir malzeme ile yapılmış olmasından dolayı bir termal bariyer boyunca ısı akışı için kolay bir yol sağlandığında meydana gelir. Geleneksel bir evde en yaygın biçim, dış duvar çıtçıtları ve tavan kirişleridir. Bir bina montajındaki, içeride ve dışarıda termal olarak "köprü kuran", ısının ve soğuğun o bina montajında yerleşik ısıl direnci kısa devre yapmasına izin veren herhangi bir bileşen, bir termal köprü olarak kabul edilir.

Görünürde gizlenirler: ahşap çerçeve veya duvar ile beton temel arasındaki bir bağlantı, bir balkon levhası veya hatta bir duvara giren tek bir metal bağ şeklinde yaplır ve gizlenir. Her durumda, yalıtım katmanını ısı ileten bir malzeme ile keserek, termal enerjinin bina kabuğu boyunca aktarımı için doğrudan bir hat sağlanır. Çok sayıda ısı köprüsü olmayan binalar, ısı köprüsüz yapı olarak kabul edilir.

Duvarlarınızın fiberglas keçe yalıtımlı 2x4'lerle çerçevelendiğini varsayalım. Merkezdeki her 16 inç, her bir saplamanın arasına doldurulmuş yalıtımlı 2 × 4 saplamadır. Cam elyafı, inç başına yaklaşık 3.5'lik bir R değerine sahipken saplama, inç başına R-1.2 civarındadır. Ahşap saplamalar, aralarındaki yalıtımdan çok daha düşük bir R değerine sahiptir. Bu ısı nedeniyle, duvar çerçevesinden, çevreleyen yalıtımdan akan ısıdan 3 kat daha hızlı bir oranda akar.

Duvar bağlantıları ve kirişleri, evinizin içi ve dışı arasında bir köprü görevi görür. Isı, yalıtım katmanları arasında bu köprüden geçer. Gördüğünüz gibi, bir duvar veya çatı iyi yalıtım olsa bile, ısı bu termal köprülerden geçerek evden kaçabilir.

Isı Köprülemeyi Ortadan Kaldırmanın En İyi Yolları

Termal köprüler, bina zarfları için en iyi hazırlanmış planları kısa devre yapabilir. Binaların konforunu ve verimliliğini soyarlar. Ve soğuk etkileri, tertibatların iç girintilerinde yoğuşmaya neden olabileceğinden, termal köprüler küflenmeye, çürümeye ve bina arızalarına neden olabilir.

İyi bir yalıtılım tamamen sağlam olduğunda ısı köprülerini en aza indirmede mükemmeldir. Bina kabuğundan geçiş olmadan yapılmış bir yalıtım bina enerji dosttudur.

Pencere ve Kapılarda Termal Köprüler

Soğuk pencere ve kapı çerçeveleri, ısı köprüleri oluşturarak ısı kaybetmekteler. Bu köprüler yalıtımsız cam veya çerçeve şeklinde olabilir. Bu nedenle Pasif Ev yapımında yalıtımlı fiberglas çerçeveli üçlü cam kullanıyoruz. Bu sadece yalıtım seviyelerini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda termal köprülemeyi durdurmaya da yardımcı olur.

Sıcak hava soğuktan daha fazla nem tutar, bu nedenle iç sıcaklığın daha soğuk olan dış havayla buluştuğu yerde yoğuşma oluşabilir. Normal iç ortam bağıl nem ve sıcaklık koşulları altında bir iç yüzey sıcaklığı 12,6 °C'nin altına düştüğünde, soğuk yüzeye yakın hava boşluğunda nem oluşacaktır.

İnsanların belli bir nem seviyesinde yaşaması gerekir. Bir evden tüm nemi çıkarmak sağlıksız olacaktır. Bu nedenle, nemi kontrol etmek, sağlıklı bir çevreyi korumanın ve konut yapısını korumanın anahtarıdır.

Herhangi enerji verimli bir proje için ısı köprüsü içermeyen bir yapı açıkçası çok önemlidir; ancak yapısal bozulma ve küf ile ilgili sorunlardan kaçınmak istiyorsanız da çok önemli bir konu.

Zeminde Isı Köprüsü

Termal köprüleme, ısının bir termal bariyer boyunca akması için kolay bir yoldur; başka bir deyişle, termal zarfta zayıf bir nokta veya soğuk nokta. Bu konseptin güzel bir örneği beton alt zemindir. Beton iyi bir ısı iletkenidir. Beton zeminde emilen sıcaklık, yalıtılmamış bir çevreden kolayca kaçabilir.

Beton alt zemini tamamen yalıtarak bir termal kırılma oluşturmak, ısının %90'ına kadarını koruyabilir. Aksi takdirde bu ısı ısı köprüsü vasıtasıyla dışarıya aktarılır. İç ve dış arasındaki sıcaklık farkı, duvar ve zemin arasındaki birleşimde oluşur. Sıcaklıktaki bu fark, yoğuşmanın oluştuğu ve küf veya küf oluşumuna neden olan bir alan yaratabilir.

Dış duvarlarda yalıtımı artırmak önemlidir, ancak bu duvarları potansiyel olarak soğuk bir zemine yerleştirmek faydaları tehlikeye atacaktır.

Bu nedenle Pasif Ev yapımında sadece temel duvarlarını yalıtmakla kalmayıp, aynı zamanda tüm döşemenin altına 6 – 8 inç sert köpük yalıtımı da yerleştirilmeli. Ayrıca termal köprülemeyi ve nemi önlemek için buhar bariyerleri kurmalı ve tüm geçişleri kapatmalısınız. 

PassivHausDestekleyenler