Derin Malç Bahçeciliği

Derin Malç Bahçeciliği

2022-10-16
Derin malç bahçeciliği, sıkıcı ve emek yoğun işlere çok fazla zaman harcamak zorunda kalmadan bir bahçeye sahip olmanın tüm avantajlarından yararlanmanızı sağlar. Bu yazıda, derin malç bahçe yönteminin ne olduğunu, artılarını ve eksilerini paylaşmaya çalı

Lezzetli sebze ve otlar üreten bir bahçeniz olsun istiyorsanız bu çok uzakta değil:) Ancak pek çok yeni bahçıvan, sürekli ayıklama ve sulama ile karşı karşıya kaldıklarında cesaretleri kırılıyor. Ayrıca, her büyüme mevsiminin başında toprak işlemek ve gübrelemek zorunda kalmak oldukça can sıkıcı olabiliyor.

Derin malç bahçeciliği, sıkıcı ve emek yoğun işlere çok fazla zaman harcamak zorunda kalmadan bir bahçeye sahip olmanın tüm avantajlarından yararlanmanızı sağlar. Bu yazıda, derin malç bahçe yönteminin ne olduğunu, artılarını ve eksilerini paylaşmaya çalışacağız.

Derin Malç Bahçeciliği nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, derin malç bahçeciliği, derin organik malzeme katmanlarında bitki yetiştirme yöntemidir. Yapraklar, kompost, gübre, saman, talaş, çam kabuğu malç, selvi malç ve diğer organik malzemelerin tümü, derin malç bahçelerinde kullanılabilir.

Malçın doğru ya da yanlış yöntemi yoktur sadece elinizdeki malzemelerden faydalanmak oldukça önemldiir.

Ruth-Stout-10Derin malç bahçeciliği fikri ilk olarak 1950'lerde yazar Ruth Stout tarafından ortaya atıldı. Gardening Without The Work (Çalışmadan Bahçecilik) adlı kitabı, işlenmiş toprak yataklarında bitki yetiştirmeye bir alternatif sunuyor. Derin malç, bahçecilikte bahçenize besin ve organik madde ekleyerek üstünü kuru ot ya da saman ile kapatırsınız. Güneş ışığını kısıtlayarak yabancı otların büyümesini engellemenin yanı sıra topraktaki nemi tutmaya da yardımcı olur.

Malç kaç santim derinliğinde olmalıdır?

Genel olarak, yukarıda listelediğimiz malzemeler, yaklaşık 20 ila 60 cm (8 ila 24 inç) derinliğe kadar üst üste katmanlanır. Ayrıca “Malçı hemen hazırlamalı mıyız? ” Diye merak ediyor olabilirsiniz.

Cevap evet, isterseniz hemen derin malç bahçe yataklarını hazırlayablirsiniz. Genellikle sonbaharda yataklarınızı hazırlamanız ve gelecek yıla kadar ekimi beklemeniz önerilir. Bu şekilde saman ve talaş gibi malzemeler bozulmaya başlayabilir. Bakteriler ve solucanlar da yeni yetiştirme ortamında ikamet etme şansına sahip olacaklar. Hemen hemen tüm mutfak artıkları veya organik maddeler, daha derin malç bahçeleri oluşturmak için kullanılabilir.

Adım Adım Derin Malç

Kendi derin malç bahçenizi yaratmak için birçok farklı tarif vardır. 

Malçlamanın en uygun veya en iyi yolu yoktur. İkliminizin ve toprağınızın nasıl olduğuna bağlıdır. Ayrıca, yararlanabileceğiniz bol miktarda doğal kaynak var.

Derin malç bahçenizi oluşturmak için kesinlikle bir sürü odun yongası ile kompost yapabilirsiniz. Pek çok ev sahibi her sonbaharda bir bahçenin yapraklarını toplar veya yakar. Neden tüm bu organik maddeyi yok ediyoruz? Özellikle daha sonra gidip kompost satın alıp onun neyden yapıldığını farkında değilseniz.
derinmalçornegi

 1.  Derin malçınız bahçenizin neresinde olucak? Derin bir malç bahçesi oldukça fazla malzemeden yapılmıştır. İleride taşımak isterseniz, hepsini bir noktadan diğerine aktarmak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden öncelikle taşınmayacak bir yer belirlemelisiniz. İstersneiz bu durum için bir süre araziniz gözlemleyip neresi fazla ışık alıyor neresi suyu daha rahat alır? Bunu iyi tespit etmeye çalışın. 

  Yapabileceğiniz en kötü şey, tüm kompostu derin bir malç bahçesi oluşturmak için bir çukura koymaktır. Sadece yağmurdan sonra bile su birikintisi olur buda oradaki doğru bozunma hızını etkileyeceği için bütün yapıyı bozar.

  Mevcut toprak hakkında endişelenmenize gerek yok.

  Bunun nedeni, muhtemelen 30 cm veya daha fazla organik madde eklediğinizde; altındaki zeminin kayalık, kumlu veya kil dolu olması önemli değil. Siz üst katmanda yetiştiricilik yapacağınız için artık üst katman verimlidir.

 2. Bahçenizi İşaretleyin Üzerine organik malzeme koymaya başlamadan önce yeni bahçeniz için yerin işaretlenmesi en iyisidir.

  İlk olarak, bahçenizin büyüyeceği yerde yabani otları veya mevcut diğer bitkileri kesin.

  Derin malç bahçeciliği, toprak işleme gerektirmeyen bir yöntem olduğundan, tüm yabani otları veya otları çıkarmak konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ama onların da ayaklanıp aralarına girmesini istemezsin.

  Bahçenizin güzel düz kenarlara sahip olduğundan emin olmak için ihtiyacınız olan tek şey bir ip.

 3.  Karton Yerleştirin  Derin malç bahçenizin tabanında bir karton tabakası olmalıdır. Alternatif olarak, birkaç kat gazete kullanabilirsiniz.

  Birden fazla katman koyabilirisniz. Ne kadar çok katman kullanırsanız, yabani otların geçmesi o kadar az olur. Kartonu yere koymadan önce tüm bahçe alanını iyice sulayın. Ardından tüm kartonunuz veya gazeteniz yerine oturduğunda, tüm alanı tekrar sulayın. Bu, kartonu yerinde tutmaya ve onu parçalama sürecine başlamaya yardımcı olacaktır.
  organikmadde

 4. Organik Madde Ekleyin Derin malç bahçenizi oluşturma sürecindeki en büyük ve en yoğun emek gerektiren adımdır. Yine de zor değil. Yapmanız gereken tek şey, organik madde seçiminizi yığmak “Lazanya bahçe yöntemine” aşina iseniz, burada benzer bir şey yapmak isteyeceksiniz. Temel olarak, farklı malzemelerin katmanları arasında geçiş yapacaksınız. Eklediğiniz her katmanla bahçe yatağınızı sulayın. Bu, tüm farklı organik malzemelerin birbirine yapışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca tüm yığının kompostlama sürecini de başlatacak.

 5. Bitki (veya Malçınızın Bozulmasını Bekleyin) Dilerseniz derin malç bahçenize hemen sebze veya bitki ekmeye başlayabilirsiniz. 

  Sadece elinizle bir delik açın, fidelerinizi içine koyun ve ardından oluşturduğunuz deliği tekrar kapatın.

  Bununla birlikte, muhtemelen yaz aylarında doğrudan derin malç bahçenize dikmekten kaçınmak isteyebilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda malç yığınlarınızın içi aktif olarak kompostlaşacaktır. Sıcak kompost yığınları, bitkilerinizi kolayca yakıp öldürebilen 50 – 77 °C sıcaklıklara ulaşabilir.

  Bu nedenle, derin malç bahçe yataklarınızı sonbaharda oluşturmanızı ve ilkbahara kadar bozulmaya başlamasına izin vermenizi öneririz.

Farklı malç karışımları, ikliminize bağlı olarak daha iyi veya daha kötü performans gösterecektir. Farklı karışımları denediğinizden ve sizin için en iyi olanı görüyor olucaksınız.

 

Tam malçlama zamanına girdik. Sonbaharın başlangıcı sizlerinde yeni bahçelere ve bahçecilik yöntemlerine adım atacağınız zaman olsun.