menu
3 Camlı Pasif Ev Pencereleri

3 Camlı Pasif Ev Pencereleri

2022-06-08
Yüksek performanslı üç camlı bir pencere, Pasif Evde %75'e varan enerji tasarrufu elde etmek için gerekli olan kritik bir bileşendir.

Yüksek performanslı üç camlı bir pencere, Pasif Evde %75'e varan enerji tasarrufu elde etmek için gerekli olan kritik bir bileşendir.

O kadar çok pencere ürünü var ki, bir ev ve bina tasarımında pencere sürekli olarak sorgulamalı ve yeniden değerlendirmeli. Tüm pencereler eşit şekilde üretilmez, bu nedenle bu makalenin, enerji açısından verimli bir pasif ev için pencereleri seçerken hangi nitelik ve bileşenlerin aranması gerektiği konusunda bir rehber olacağını umuyoruz.

Pencerelerin genellikle bir bina kabuğundan kaynaklanan tüm enerji kaybının %50'sinden fazlasını oluşturduğu düşünüldüğünde, yüksek performanslı üç camlı bir pencereye yatırım yapmak mantıklıdır. Yüksek performanslı pencerelere yatırım yaparak, bir ev veya bina tasarımının ısıtma sisteminin küçültmesine, iç mekan hava kalitesini iyileştirmesine ve pasif güneş ısıtmasından faydalanmasına olanak tanır. Bunların hepsi iyi şeyler çünkü hepsi aynı sonuca hzmet ederek kısa ve uzun vadede maliyet anlamında tasarruf etmenizi sağlıyor!

Kaliteli Pencereler Neden Bu Kadar Önemlidir?

Birincisi, bina sakinlerinin termal konforu, evdeki veya binadaki pencerelerinin kalitesinden doğrudan etkilenir. Kışın herkes buzlu tek camlı bir pencere görmüştür ve o eski, buzlu pencerenin yanında oturup vakit geçirdiyseniz, bunun rahat bir deneyim olmadığını bilirsiniz:)

O halde birincisi, en azından, üstün kaliteli bir pencerenin herkesi o kış aylarında sıcak ve rahat, yazın ise daha serin tutmaya yardımcı olacağı konusunda hemfikir olalım.

İkincisi ise, enerji kaybını en aza indirmek. Peki Neden? Niye? Çünkü size para kazandırır! Kaliteli bir pencere seçerseniz, eviniz veya binanız için önemli ölçüde daha iyi bir bina kabuğu tasarlamak ve inşa etmek için doğru adımı atıyorsunuz ve bu da önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor...

Neden Çift Camlı Pencere Yerine Üç Camlı Pencere Kullanmalısınız?

Çift camlı pencereler, tek camlı pencerelere kıyasla ısı kaybını %75 – 80'e kadar azaltabilir. Üçlü cam ise %90 - 95 oranında daha da iyi performans gösterir ve daha soğuk ortamlar ve açık alanlar için idealdir. Üçlü camlı pencereler, çift camdan daha kalın, daha ağır ve aynı zamanda daha dayanıklıdır.

Pasif Ev sertifika standartlarını karşılayan yüksek performanslı üç camlı pencerelerin, çerçeve, cam ve hatta aradaki ara parçalar ve gaz dahil olmak üzere pencerenin tüm bileşenleri için 0,80 W/(m².K) değerinden daha düşük bir ısıl dirence sahip olması gerekir. Bu, minimum bina kodu dereceli bir pencere ile karşılaştırıldığında, termal direncin ve performansın iki katından fazladır. Buna ek olarak, doğrudan ve dolaylı güneş kazanımları, camlardan hasat edilir ve bu da, pencerelerden kazanılan enerjinin, kış boyunca bile, gerçekte kaybedilenden daha fazla olmasına neden olur. Tasarımcının pencereleri doğru bir şekilde konumlandırması, gölgeleme ve yaz/kış güneş açılarını dikkate alması çok önemlidir, ancak bu büyük oranda enerji tasarrufu sağlar.

Enerji Tasarrufu

 • Enerji tasarrufu, tipik bir Düşük E/Argon Gazı Dolu/Çift Bölmeli pencere ile karşılaştırıldığında %60'a kadar daha iyi olabilmekte.
 • Üç camlı bir pencere, yalnızca tek ve çift camlı pencerelerde yoğuşmanın tipik olarak meydana geldiği kenarlarından değil, tüm cam yüzeyinden daha sıcaktır.
 • Üçlü camın eklenen R-Değeri, genel ısı/enerji kaybında BÜYÜK bir fark yaratır. Isı kaybını minimuma indirir.

Termal Rahatlık

 • Cam ve oda arasında %80'e kadar daha az radyasyon ısı transferi sağlar.
 • Yüksek performanslı üç camlı bir pencerenin yüzeyi asla 17°C'nin altına düşmez, bu da odaya herhangi bir soğuk radyasyonu veya zemin seviyesinde pencerenin altında bir soğuk hava cebinin oluşmasına izin vermez.

Bir Pasif Ev Penceresinde Pencere Çerçevesi Tasarımı Neden Bu Kadar Önemli?

Pasif Ev kalitesinde bir pencereyi şöyle tanımlamak mümkün, iyi tasarlanmış bir çerçeve ile mükemmel bir cam ünitesinin birleşimidir.

Pasif Ev tasarım stratejilerinin son birkaç yılda hızla artması, ahşap, vinil, alüminyum, cam elyafı ve ayrıca alüminyum kaplı ahşap pencere çerçeveleri de dahil olmak üzere birçok hibrit sistemde mevcut olan sertifikalı pencereleri getirdi. Hepsinin termal iletkenlik, boyutsal kararlılık, yalıtımlı çerçeveleri, dayanıklılık ve estetik açıdan benzersiz özellikleri vardır ancak kritik gereksinim, düşük termal direnç gereksinimlerini karşılamalarıdır.

Termal Köprü ve Serbest Tasarım

 • Ψ Ara Parçanın PSI değeri - cam paneller arasındaki ara parçası, pencere çerçevesinin yanı sıra bölmeden bölmeye herhangi bir termal köprüyü en aza indirgemek için düşük bir termal iletkenliğe sahip olmalıdır.
 • Ψ Kurulumun PSI değeri - eşit derecede önemlidir, pencerenin kaba açıklığa nasıl monte edildiği, çerçeve ile kaba açıklık arasındaki termal köprü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir, bu nedenle kaliteli bir pencere kurulumunda gerekli olan temel ilkeler pencerenin yerleştirilmesini içerir. Yalıtım tabakasının merkezine mümkün olduğunca yakın, çerçeveyi aşırı yalıtmak, fazla çerçevelemeden ve kaba açıklıkta blokaj yapmaktan kaçınmak ve ideal olarak mümkünse metal olmayan bir eşik tavası kullanılmalıdır.
 • Hava sızdırmazlığı: Pasif Ev pencereleri, hava sızıntısını önlemek için üçlü contalıdır ve pencere çerçeveleri, iç hava/buhar geciktirici katmana ve ayrıca dış hava koşullarına dayanıklılık bariyerine bantlanmıştır.
 • Ölçüsel durağanlık: Pencere aksamının hava sızdırmazlığını etkileyebilecek malzemenin genleşmesi ve büzülmesi.
 • Yalıtılmış Çerçeve ve Çerçevenin Aşırı Yalıtılması: Çerçevenin cam ünitesinden daha kötü performans gösterdiği göz önüne alındığında, üreticiler genellikle performansını artırmak için çerçeve tasarımının çekirdeğine veya içine yalıtım eklerler. İnşaat sırasında, çerçevenin performansını iyileştirmek ve kurulumun Ψ PSI değerini en aza indirmek için bir strateji, pencere çerçevelerinin dışına veya içine "ek yalıtım" eklemektir.
 • Genel Dayanıklılık: Yüksek performanslı Pasif Ev penceresi, cam ve çerçevenin iç yüzey sıcaklığının hiçbir zaman camın veya çerçevenin iç yüzeyinde yoğuşma ve küf oluşabileceği noktanın altına düşmemesi için tasarlanmıştır.
 • Estetik: Özel pencereler özel estetik görünüm ister. En iyi görünüme sahip pencereler Pasif Ev Pencere bileşenlerinde görülür.

Yüksek Performanslı Üç Camlı Bir Pasif Ev Penceresinde Başka Hangi Unsurlar Gereklidir?

Yüksek kaliteli bir pencere seçerken göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli bileşenler şunlardır:

 • Düşük İletkenlik Aralayıcı Sistemi

Metalik olmayan ara parçalar, yüksek kaliteli bir pencere tasarımında kritik öneme sahiptir. Cam bölmeler arasında bir ayrım sağlarlar, ancak aynı zamanda cam bölmeler ile çerçeve arasında bir termal kırılma görevi görürler. Geleneksel olarak, paneller arasına içi boş bir alüminyum ara parçası yerleştirilir, ancak alüminyum yüksek bir termal iletkenliğe sahiptir, bu nedenle önemli bir ısı ve enerji kaybı kaynağıdır.

 • Düşük E kaplamalar

Kaplamalar, esas olarak ışınımsal ısı akışını bastırarak U faktörünü azaltmak için bir pencere veya ışıklık cam yüzeyinde biriken mikroskobik olarak ince, neredeyse görünmez metal veya metalik oksit tabakalarıdır. Çok katmanlı camlarda ısı transferinin ana mekanizması, sıcak bir cam bölmesinden daha soğuk bir cama termal radyasyondur. Bir cam yüzeyinin düşük emisyonlu bir malzemeyle kaplanması ve bu kaplamanın cam katmanları arasındaki boşluğa yerleştirilmesi, bu radyan ısı transferinin önemli bir miktarını bloke eder, böylece pencereden geçen toplam ısı akışını azaltır. Düşük değerli kaplamalar, görünür ışığa karşı şeffaftır. Düşük kaplamaların farklı türleri, yüksek güneş enerjisi kazanımı, orta düzeyde güneş kazanımı veya düşük güneş kazanımı sağlamak için tasarlanmıştır.

 • Argon/Kripton Gazı Dolgulu

Pencere camları arasındaki alanı sadece hava ile doldurmak yerine, boşluk havadan daha düşük ısıl iletkenliğe sahip oldukları için ya argon ya da kripton gazı ile doldurulur ve ayrıca havadan daha ağır olduğu için konveksiyon kayıplarını azaltır, böylece gaz yapmaz. camlar arasında hava kadar hareket edin. Argon gazı, her bir cam bölmesi arasındaki boşluğu doldurur ve bu da ısının evden kaçmasını önlemeye yardımcı olur.

Türkiyede Pasif Ev Pencereleri

Belirli bir sıra gözetmeksizin, dünyanın en kaliteli pencerelerini arıyorsanız, o zaman başka yere bakmanıza gerek yok. Tüm üreticiler ve ürünler, Pasif Ev Enstitüsü'nün Sertifikalı Bileşen Kitaplığı veya Pasif Ev Enstitüsü kompanent databaseinde kullanılarak da bulabilirsiniz. Türkiyede Pasif Ev Sertifikalı Pencere bileşenlerine sahip yerli ve yabancı markalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları,

Winsa - Revotech

Fıratpen - Elegance 80

Rehau - Synego

PassivHausDestekleyenler