menu

Kırsal Yaşamı ve Üretimi Teşvik Eden Kavramlar ile Akımlar

2. Video / Kırsala dönme fikrini olgunlaştırmak için ilk başlarda bazı araştırmalar yaptık.
Yolculuk Öncesi
Ağustos 08, 2021

Merhaba Berivan Okka ve Halil Okka yani İki Okka olarak karşınızdayız.

Kırsala dönme fikrini olgunlaştırmak için yaptığımız araştırmalar, yeni kavramlar ve akımlar keşfetmemize yardımcı oldu. Kendi yaşam tarzımızı değiştirmek amacıyla bir yolculuğa çıktık. Büyük şehirlerde yaşamın hızının artması, sürekli stres ve yorgunluk hissi bizi kent yaşamında tatmin etmiyordu. Bu nedenle doğaya geri dönmeye karar verdik. Ancak sadece evimizi doğaya taşımakla kalmayıp, birçok alanda değişiklik yaparak kendimizi bulmayı ve doğal yaşama uyum sağlamayı hedefledik.

Kırsal bir hayatı tam zamanlı yaşama hayali kurarken başlangıçta yalnız hissettiğimizi düşünüyorduk. Ancak daha sonra araştırmalarımızda bizimle benzer düşünen birçok insan olduğunu keşfettik. Bu konuyla ilgili kavramlarla da tanıştık ve bu kavramlar düşüncelerimizi daha da olgunlaştırdı ve ifade etmemizi kolaylaştırdı.

Tüketim karşıtlığı ve gönüllü sade yaşam gibi konulara da değinmek istiyoruz. Aşırı tüketim sorunlarını fark eden insanlar, bu sorunlara tepki olarak tüketim karşıtı eğilimler geliştiriyor. Bu eğilim, ürünlerin boykot edilmesi, karşıt reklamların kullanılması, çevre protestoları ve freegan akımları gibi farklı tepkilerle kendini gösteriyor. Gönüllü sade yaşam ise tutumlu olmayı ve ekolojik konulara önem vermeyi içeren bir yaşam biçimidir. Sürdürülebilir üretim ise organik tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm gibi doğal yaşama odaklanan bir yaklaşımı ifade eder. Bu kavramlar arasında bağlantılar vardır ve tüketimi azaltmaya yönelik yeni yaşam tasarımları oluşturmaya çalışırlar.

PassivHausDestekleyenler