menu
Hava Sızdırmazlık Testi - Blower Door Testing

Hava Sızdırmazlık Testi - Blower Door Testing

2022-09-25
Hava sızdırmazlık testi yapıların hava sızdırmazlığını ölçmek için 1980'lerin ortasından beri kullanılan bir yöntemdir.

Hava sızdırmazlık testi yapıların hava sızdırmazlığını ölçmek için 1980'lerin ortasından beri kullanılan bir yöntemdir.

Hava Sızdırmazlık Testi (Blower Door Testi) Nasıl Yapılır?

blowerdoortestMakine üç bölümden oluşur: bir fan, binanın içinde ve dışında sensörleri olan gerçek ölçüm cihazı (resimde: sağ tarafta, kapının üstünde) ve son olarak bağlı dizüstü bilgisayardaki kontrol yazılımı mevcuttur.

Üfleyicinin etrafındaki takviye edici metal çerçeve, profesyonel tarafından yerinde kurulur ve dış kapı çerçevesine veya büyük bir pencereye yerleştirilir. Olası boşluklar, herhangi bir kaza sonucu hava değişimi olmaksızın hava sızdırmazlığını sağlamak için örtü ile kapatılmıştır. Sensörlerle donatılmış ölçüm cihazı da kapıya monte edilmiştir. Sensör sistemi, rüzgar hareketlerini kaydetmeye ve bunları gerçek zamanlı olarak işlemeye hizmet eder.

Test başlamadan önce diğer tüm pencereler ve dış kapılar kapatılır, bina kabuğundaki diğer açıklıklar da prosedür B'ye göre kapatılır. Baca veya duş ve lavabonun atık su bağlantısı gibi atipik hava geçişleri yapışkan bant ve film ile maskelenir. Fan çalışmaya başladığında, sensörler tarafından ölçülen veriler elektronik olarak analiz edilir ve dizüstü bilgisayarda gösterilir. Üfleyici kapı testi, bir kez negatif basınçla ve bir kez de aşırı basınçla yapılır. Hedef değerler, orta ila taze bir esinti (rüzgar kuvveti 4-5) ile karşılaştırılabilir, bu nedenle test süresince gerekli tüm belgeleri ve hafif eşyaları saklamak gerekir. Binanın kendisi test sırasında her zamanki gibi kullanılabilir.

Yazılım, bina içinde 50 Pascal'lık sabit bir basınca ulaşıldığını belirtirse, sızıntı arayışı başlar.

Hava Sızdırmazlığı İçin Kurallar

Üfleyici kapı testi, bina kabuğunun sızdırmazlığını belirler ve bina dokusundaki herhangi bir sızıntının ve ayrıca enerji verimli yenilemenin belirlenmesine yardımcı olur. Test ilk olarak ISO 9972 tarafından standartlaştırılmıştır ve yaklaşık 20 yıldır uygulanmaktadır. Bu arada ISO, tekli test aşamalarının kesin sürecinin tanımlandığı yeni EN 13829'a entegre edilmiştir.

Hava sızdırmazlığının teşhisinin yanı sıra üfleyici kapı testleri aşağıdakiler için önemlidir:

 • Enerji tasarrufu düzenlemeleri
 • Binaların ısı yalıtımı ve hava sızdırmazlığı
 • Binaların hava geçirgenliğinin belirlenmesi
 • Havalandırma ve iklimlendirme ile ilgili cihazların montajı genellikle prosedür.

Prosedür A: Mevcut durumun incelenmesi (taşındıktan sonra, eski binaların mevcut durumu)

Dışarıya açılan açıklıklar tıpkı günlük bir durumda olduğu gibi kapalıdır, ancak belirli bir şekilde kapatılmamıştır.

Prosedür B: Bina kabuğunun incelenmesi (genellikle yeni inşa edilen binalar için yapılır, inşaat aşamasında kalite kontrol yapılır)

Göze çarpan açıklıkların büyük bir kısmı, örn. şömine ve davlumbaz için kedi kanatları veya açıklıkları test başlamadan önce kapatılır.

blowerdoortestcihazıFan kapı testi için, fan; bina kabuğunun bir metrekaresi başına beş kilogram ek basınca eşit olan 50 Pascal basınç değerine ayarlanır. Hava değişim oranını n belirlenir. Bu değer, önceden ayarlanmış 50 Pa basınç için iç ortam havasının nasıl değiştirilmesi gerektiğini açıklar. Isı yalıtımlı bir binada n-50 değeri için iyi bir sonuç 0,3 olacaktır. Bu, hava hacminin küçük, sıkı olmayan noktalardan (bu basınç altında) saatte 0,3 kez değiştirildiği anlamına gelir. Tam %100 hava sızdırmazlığı aslında hiç de istenen bir değer değildir, çünkü bu, havanın kaçamayacağı, su buharının yoğunlaşması nedeniyle küfün büyüyeceği anlamına gelir. Düşük enerjili bir ev için gereksinim, bir örnek vermek gerekirse, maksimum n-50 değeri 0,6'dır. Karşılaştırma: Yenilenmemiş eski binalar genellikle saatte 4 ila 12 kez n-50 değerine sahiptir. Bu eski binalar, tuğlaların içinde sızdıran derzler ve boşluklar yaşar, bu da hoş olmayan bir çekişe ve ısı enerjisi kaybına neden olur.

blowerdoortest

Olması Gereken Değerler;

Sınır değer n50 (binaların veya yeni yapıların restore edilmesi)

Konut binası, doğal havalandırma 3.0

Havalandırma sistemli bina 1.5

Pasif ev / Ultra düşük enerjili ev 0.6

Hava Sızdırmazlık Testi Nerelerde Kullanılır?

 • Yeni inşa edilen evlerde ve enerji verimli yeniden yapılanma esnasında kullanılır.
 • Eski binaların durumunu öğrenmek için
 • Erken bir aşamada yanlış inşaat imalatını tanımlamak için
 • Sızıntı ve deliklerin bulunması için
 • Isı kaybını algılamak için
 • Isıtma maliyetlerinden tasarruf
 • Ses yalıtımının iyileştirilmesi için
 • Bitişik evlerden koku rahatsızlığı keşfetmek (sigara içenler)
 • Enerji talebi analizi

Pasif evlerin vazgeçilmez testi olan hava sızdırmazlık testi, tüm kaçakların tespiti ve giderilmesi açısından oldukça önemlidir.

PassivHausDestekleyenler