menu

Bilginin Sürdürülebilirliği

Sürdürüleblirlik konusuna nasıl baktığımızı öğrenmek için lütfen Sürdürülebilirlik yazımızı okuyunuz.

Merak araştırmayı, araştırma bilgiyi, bilgi deneyimlemeyi, bilgiler ve deneyimler arasında ilişki kurmak da yeni fikirlerin oluşmasına sebep oluyor.

Bilgiler aynı olsada, deneyimler, kurulan ilişkiler farklı olunca farklı fikirler ortaya çıkıyor. Her insanın benzersiz bir deneyim geçmişi ve buna bağlı bir ilişki kurma becerisi olduğuna göre, bilgiyi ne kadar çok kişiye ulaştırabilirsek çıktılar (fikirler) o derece artacaktır. Nitelikli her çıktı yeni bir bilgi olacağına göre bu süreci hızlandırmak ve katlanarak büyümesini sağlamak bizim elimizde.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde insan haklarından bahsediyorsak, insanlığın ortak bilgisinede değinmemiz gerekiyor. İnsalığın bu ortak bilgi havuzuna erişimi adil olmalı, herkese açık olmalı. Bizce ticari olmayan her türlü bilgiye erişim temel insan hakkı olmalı.

Herkesin bilgilere erişebilmesi için öncelikle paylaşılması gerekiyor. Ticari olmayan bilgi; kaliteli ve sistematik olarak paylaşımı teşfik edilmeli. Bu konuda herkes elinden geleni yapmalı.

Bizde bazı konularda öğrendiğimiz bilgileri daha nitelikli ve sistematik olarak başkaları ile paylaşmayı ve öğrenme sürecini hızlandımayı değerli buluyoruz. O yüzden ticari olmayan nitelikli bilgimizi herkesle paylaşmayı hedefliyor. İki Okka olarak üzerinde çalıştığımız ticari olmayan projelerin araştırma, deneyim ve çıktılarını herkese ile paylaşmak için bu web sayfasını oluşturduk.

Sürdüreberaberlik için bu çok değerli, bilgi paylaştıkça çoğalsın! Bilginin sürekliliği de sağlanmış olsun. 

PassivHausDestekleyenler