menu

Kişisel Sürdürülebilir Yaşam Alanı

"Sürdürülebilirlik" moda bir tabir oldu. Bazı şeyleri çok kullanmaya başladığınızda değeri azalıyor maalesef. Modanın kalıcı olması için herkesin katkı sağlaması ve konuyu derinleştirmesi gerekiyor. İki Okka olarak kendi yaşam alanımızı bu anlayış ile oluşturmaya çalışıyoruz.

2017 yılın da yaşam tarzımızı iyileştirmek için bazı köklü değişiklikler yapmaya karar verdik. Bu kararın temelinde çekirdek ailenin tüm yaşamını sağlıklı, huzurlu bir şekilde sürdürmesi yatıyordu. Bu konu düşündüğümüz kadar kolay olmadı ya da bize zor geldi. Sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlıklarınız, egzersiz, temiz hava, stres gibi bir çok konuyu optimize etmek gerekiyordu. Yine huzurlu bir ortam için beklentilerinizi, uğraşlarınızı severek yaptığınız şeylerle değiştirmeniz gerekiyor. Bu değişimi yapabilmemiz için bir alana ihtiyacımız vardı. Hedefimize ulaşabilmesi için konuyu detaylı bir şekilde ele alıp olgunlaştımaya çalıştık. Bu proje hızlıca yapabileceğimiz ölçekte değil, bazı şeyleri zamana yaymamız gerekiyordu. O yüzden proje 3 fazdan oluşuyor. Her fazın kendine göre önemli bir hedefi var.

 

01. Faz Pasif Ev - 0. Mıntıka / Barınma

Temel ihtiyaç olan barınma ile başlamak istiyoruz. Alan ile ne kadar bütünleşebilirsek tüm aşamaları tamamlamak kolaylaşacaktır.

 

02. Faz Aktif Tarım - Kendi Gıdamızı Üretmek

Permakütür, biyoyoğun bahçecilik gibi yaklaşımlardan öğrendiklerimiz ile iklimin el verdiği tüm gıda ürünlerini kendi bahçemizde üretmek istiyoruz. 

 

03. Faz Sürdürülebilir - Kendi Kendine Yetmek

Kaynak tüketimini azaltmak, yenilebilir kaynakları kullanmak, sıfır atık oluşturmak ve proje çıktılarını başkaları ile paylaşmak istiyoruz.

 

Bu alan tasarımlarını daha detaylı anlatacağız. Projeye uygun bir arsa satın aldıktan sonra, permakültür ilkelerine göre alanın mıntıka tasarımlarını oluşturduk. Aşağıdaki videodan detaylı bir şekilde izleyebilirsiniz.

Projenin ilk tasarım çıktıları şu şekilde;

6

3

4

5

2

1

PassivHausDestekleyenler