menu

Bizim için Müstakil Ekolojik Yapı ve Yeşil Bina Zor

19. Video / Yaşam alanında ki en önemli öge ev. Ev konusunda temel ihtiyaçlarımız, beklentilerimiz neler? Bunları belirlemeye çalıştık. Bu çerçevede de hangi inşaat malzemesini, tekniği?
Proje Tasarımı Öncesi
Mayıs 06, 2022

Proje Tasarımı Öncesi 2 / 19. Video Yaşam alanında ki en önemli öge ev. Ev konusunda temel ihtiyaçlarımız, beklentilerimiz neler? Bunları belirlemeye çalıştık. Bu çerçevede de hangi inşaat malzemesini, tekniği?

Kullanacağımıza karar verdik. 100% ekolojik bir yapı yapmak bizim için çok mümkün görünmüyor. Ahşap taşıyıcı sistemi olan yığma tuğla, kerpiç sıva ile yapılan yerel evler için yeterli bilgi yok.

Taş, ahşap ve kerpiç ev teknikleri bazı konularda bize uygun değil. Statik açıdan yeterli değil. Bizim tasarım beklentilerimiz için bu yöntemlerin geliştirilmesi gerek. Ancak biz işin uzmanı değiliz bu yüzden ARGE yapamayız.

Ayrıca bu yapılar kalite ve konfor anlamında yeterli değil. Sertifikalı müstakil yeşil bina yapmak maliyet açısında etkin değil. Ayrıca bazı konularda yeşil bina standartları ile de ters düşüyoruz. Detaylar videoda.

PassivHausDestekleyenler